Coraz więcej mieszkańców naszego kraju decyduje się na urlop poza sezonem wakacyjnym. Niesie to za sobą liczne korzyści, jak tańszy nocleg i brak tłumów turystów. Obarczone jest jednak ryzykiem, że pogoda niespecjalnie dopisze. Dlatego na cel podróży warto wybrać miejsce, w którym będzie co robić przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Do takich miejsc z pewnością należy Świnoujście.
Ta nadmorska, położona na kilkudziesięciu wyspach miejscowość kojarzy się przede wszystkim z typowo letnim wypoczynkiem. Leżenie na plaży przy pochmurnym niebie i temperaturze poniżej dwudziestu stopni Celsjusza raczej nie jest dobrym pomysłem, ale nie znaczy to, że poza sezonem brakuje tu atrakcji. Poniżej przedstawiamy te naszym zdaniem najciekawsze.
Jeśli pogoda nie będzie zbyt deszczowa i wietrzna, warto wybrać się na spacer po mieście. A najlepsze miejsce do spacerowania w Świnoujściu to słynna Promenada Zdrowia, ciągnąca się przez prawie kilometr wzdłuż plaży. Znajdują się przy niej liczne kurorty i uzdrowiska, skąd właśnie wzięła się jej nazwa. Spacer najlepiej zacząć od zobaczenia Zegara Wodnego – trzymetrowej konstrukcji otoczonej podświetlaną wodną kurtyną – a następnie iść odnowioną niedawno Promenadą w stronę ulicy Uzdrowiskowej, która prowadzi do najbardziej charakterystycznego obiektu w mieście, jego największego symbolu. Jest nim wybudowana pod koniec XIX wieku Stawa Młyny, punkt nawigacyjny w formie wiatraka, znajdujący się na końcu falochronu. Niedaleko, ale po drugiej stronie rzeki Świny, znajduje się wybudowana w tym samym czasie Latarnia Morska Świnoujście, najwyższy taki obiekt na polskim wybrzeżu.
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne Świnoujścia są przeważnie związane z przepływającą przez miasto rzeką, od której wzięła się jego nazwa. Przy chłodniejszej temperaturze i niewakacyjnych warunkach atmosferycznych turyści szukają jednak schronienia we wnętrzach. Na przykład we wnętrzu promu, którym można wybrać się w rejs po Świnie. Prom jest wprawdzie przeznaczony wyłącznie dla samochodów mieszkańców miasta i okolic, jednak takie ograniczenie nie obowiązuje dla pieszych. Jeśli pogoda nie będzie najgorsza, warto spędzić podróż na tarasie widokowym, skąd roztacza się doskonały widok na port i miasto. W przeciwnym razie można skorzystać ze znajdującej się pod pokładem sali, a widoki podziwiać przez okna. Przeprawa na drugi brzeg trwa około dwudziestu minut. Na rzece Świnie kursują także statki wycieczkowe, na których można odpłatnie spędzić nieco więcej czasu niż na promie.
Jedną z największych atrakcji Świnoujścia jest też fakt, że miasto znajduje się tuż przy granicy z Niemcami. Idąc ulicą Żeromskiego lub Wojska Polskiego dotrzemy do niestrzeżonych słupków granicznych, które można legalnie przekraczać. Po stronie niemieckiej nie znajdziemy jednak nic ciekawego, chyba że zdecydujemy się na dalszą podróż ze znajdującej się w pobliżu stacji kolejowej. Wróćmy więc do Świnoujścia.
Podczas deszczu można schronić się także w muzeach. Jeżeli chodzi o Świnoujście, atrakcje tego rodzaju są naprawdę liczne. Warto zobaczyć na pewno Twierdzę Wisłoujście – system obronny składający się oryginalnie z czterech fortów, w tym zachowanych do dziś Fortu Anioła, Fortu Zachodniego i Fortu Gerharda (Wschodniego). To konstrukcje z XIX wieku, w których dziś znajdują się muzea, a dla odwiedzających dostępna jest także kawiarnia. Warto zobaczyć także Muzeum Rybołówstwa Morskiego. W ramach wypoczynku po zwiedzaniu miasta w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych można udać się do któregoś z salonów masażu i SPA, w końcu Świnoujście to także jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w kraju. Do dyspozycji turystów są też dostępne takie atrakcje, jak basen, jacuzzi czy wizyta w grotach solnych. Urlop w tym mieście nigdy nie będzie nudny, nawet w niepogodę