Odkryj polską wyspę! Wolin – historia, miejsce, atrakcje

Wyspa Wolin to idealny kierunek na urlop. Dlaczego? Jest tu wszystko, co sprawia, że wakacje są udane. Woda i plaże? Są! Dzika natura? Jak najbardziej. Zabytki i atrakcje turystyczne? Oczywiście. Wspaniała pogoda? Bez dwóch zdań. Do tego bogata baza noclegowa, brak tłumów i wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sprawdź, co zobaczyć na wyspie Wolin, jak się tam dostać i jaka jest historia tej wyjątkowej wyspy.

Najważniejsze informacje o wyspie Wolin

Wolin jest największą przybrzeżną wyspą w całości leżącą na terytorium Polski. Gdzie się znajduje? Położona jest w jej północnozachodniej części, tuż przy granicy z Niemcami i przy pasie Morza Bałtyckiego. Od reszty lądu oddzielają ją wody Zalewu Szczecińskiego i cieśnina Dziwna na wschodzie oraz cieśnina Świny na zachodzie. Jakie miasta leżą na wyspie Wolin? Najbardziej znane to Świnoujście i Międzyzdroje, które bez wątpienia określić można mianem kurortów. Jeśli lubisz gwar nadmorskich miejscowości, znajdziesz tu hotele, restauracje, sklepy i promenady. Inne wolińskie miejscowości chętnie odwiedzane przez turystów to m.in. Kołczewo, Dziwnów, Wisełka i Międzywodzie na północy wyspy, a także Lubin, Sułomino czy Wolin na południu. Są one zdecydowanie spokojniejsze, co docenią zwłaszcza osoby ceniące ciszę i wypoczynek bez tłumów.

Wyspa Wolin – z czego słynie?

Największym atutem wyspy Wolin jest urozmaicony krajobraz. Nie bez powodu mówi się, że jest ona kontynentem w miniaturze. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajdziesz zarówno typowe tereny nizinne poprzecinane licznymi strumieniami, jak i również pagórki morenowe. Nie brakuje także dzikich lasów, rozległych i nieprzystępnych bagnisk czy nawet wolińskiego pojezierza z wieloma jeziorami różnej wielkości. Atutem wyspy Wolin są także nadbałtyckie plaże – bardziej i mniej kameralne, dla rodzin z dziećmi, osób wypoczywających ze zwierzętami domowymi, a także… nudystów. Są tu także klify, które pojawiają się na niemal każdej pocztówce. Wybierz się zwłaszcza na najwyższy w Polsce klif o wysokości 93 m n.p.m. na wzgórzu Gosań! To nie wszystko. W południowej części wyspy Wolin usytuowanych jest wiele małych wysepek. Ważną atrakcją wyspy Wolin jest także m.in. Jezioro Turkusowe w Wapnicy, które swoją barwą przywodzi na myśl ciepłe morze w egzotycznych krajach.

Historia wyspy Wolin

Niemniej ciekawa od oferowanych krajobrazów jest historia wyspy Wolin. Współcześnie wiąże się ją przede wszystkim z dwoma pradawnymi ludami – Słowianami i Wikingami. Archeologowie na Wolinie okryli jednak znacznie starsze ślady bytności człowieka na tym terenie. Sprzyjające warunki wyspy docenili m.in. przedstawiciele kultury łużyckiej, plemiona gockie ze Skandynawii, a nawet mieszkańcy imperium rzymskiego skuszeni wizją znalezienia bursztynów. Słowianie pojawili się tu między IV a VI w. p.n.e., a Wikingowie od X w. p.n.e. wraz z duńskim królem Haraldem Sinozębym. Dziś o zawiłej historii tych ziem można dowiedzieć się więcej m.in. w skansenie Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin. Każdego roku odbywa się tu także plenerowy Festiwal Słowian i Wikingów, którego główną atrakcją są pokazy walk oraz rekonstrukcje scenek z codziennego życia tych dawnych mieszkańców wyspy Wolin.

Wyspa Wolin – co zobaczyć?

Zastanawiasz się, co zobaczyć na wyspie Wolin? Wbrew pozorom nie jest ona wyłącznie miejscem wspaniałych atrakcji przyrodniczych, ale także typowo turystycznym. Znajdziesz tu więc także zabytki, ciekawe punkty widokowe, latarnie morskie czy skanseny. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych atrakcji turystycznych wyspy Wolin. Pamiętaj jednak, że za każdym niemal rogiem czekają tu na Ciebie niespodzianki.

Aleja Gwiazd Międzyzdroje

  1. Stawa Młyny – nie ma chyba bardziej charakterystycznego symbolu nie tylko Świnoujścia, ale całej wyspy Wolin. Biały wiatrak z XIX wieku do dziś usytuowany jest na końcu Falochronu Zachodniego. Wspaniale wygląda o każdej porze dnia i stanowi idealne tło dla wakacyjnych fotografii. Z miejscem tym wiąże się legenda o młynarzu, który odmładzał powracających z morza marynarzy spacerami, okładaniem błotem, pływaniem i nikomu nieznanymi zabiegami w młynie.
  2. Aleja Gwiazd – promenada w Międzyzdrojach przyciąga miłośników kina, telewizji i celebrytów. W chodniku w centrum miasta wmurowane są odciski dłoni takich gwiazd jak, np. Krystyna Janda, Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Anna Seniuk, Janusz Gajos, Gustaw Holoubek. Co roku w lipcu w mieście odbywa się też Festiwal Gwiazd, który odwiedza wielu aktorów nie tylko z Polski. W Międzyzdrojach punktem obowiązkowym jest też spacer po molo.
  3. Zagroda Pokazowa Żubrów – w Wolińskim Parku Narodowym od lat 70. XX w. zobaczyć można z bliskiej odległości żubry. Początkowo sprowadzone zostały one z Puszczy Boreckiej i Białowieskiej, ale dziś można podziwiać w tym miejscu ich potomków urodzonych już na wyspie Wolin. Do zagrody można dojechać samochodem, lub dostać się pieszo czarnym lub zielonym szlakiem turystycznym.
  4. Latarnia morska Kikut – wyspa Wolin na północy ma krajobraz typowy dla nadbałtyckiego wybrzeża. Nie brakuje tu więc, mimo krótkiej linii brzegowej, latarni morskiej. Na uwagę zasługuje latarnia Kikut koło Wisełki. Jest ona uważana za najwyższą w Polsce, ponieważ leży na wzgórzu o wysokości aż 75 metrów n.p.m. Prowadzi do niej czerwony szlak pieszy.
  5. Głazy Piastowskie – na wyspie Wolin ciekawą atrakcją turystyczną jest także nadmorskie głazowisko nazywane Głazami Piastowskimi. To niezwykle malownicze miejsce znajduje się na plaży między Międzyzdrojami a Wisełką, a konkretnie na terenie rezerwatu imienia prof. Zygmunta Czubińskiego. W cieniu klifów z wody i aksamitnego piasku wynurzają się tu różnej wielkości obłe kamienie. To idealny plener zdjęciowy!
  6. Bunkier V3 – miłośnicy fortyfikacji militarnych docenią atrakcję wyspy Wolin, którą można znaleźć w miejscowości Zalesie. Bunkier stanowi pozostałość działalności Niemców w tym rejonie w okresie drugiej wojny światowej. Dziś znajduje się tam mini muzeum broni.
  7. Grodzisko Lubin – na uwagę zasługuje także miejsce, w którym można podziwiać pozostałości po grodzie obronnym z wczesnego średniowiecza (X-XII w.), w tym m.in. pierwszego kościoła na Pomorzu. Tarasy widokowe położone na dużej wysokości ukazują natomiast zapierającą dech w piersiach panoramę wyspy Wolin.

Atrakcje przyrodnicze na wyspie Wolin

Atrakcje na wyspie Wolin skupiają się także wokół tutejszej przyrody. Ich największe skupisko znajduje się – nie bez powodu – na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Ten liczący ponad 10 hektarów teren obejmuje aż siedem obszarów ochrony ścisłej z 1300 gatunkami roślin. Spotkasz tu także ponad 230 gatunków ptaków latających wzdłuż Bałtyku – w tym orła bielika stanowiącego symbol parku. Gdzie warto się wybrać podczas urlopu? Jakie atrakcje przyrodnicze na wyspie Wolin są warte zobaczenia?

  1. Rezerwat przyrody Łuniewo – ten rezerwat torfowiskowy znajduje się na terenie zarośniętego jeziora Łuniewo oraz torfowiska w jego okolicy. Spotkasz tam wiele chronionych gatunków roślin i ciekawych ptaków, w tym np. pszczołojada czy błotniaka łąkowego.
  2. Muzeum Przyrodnicze Parku Wolińskiego – na terenie parku działa także muzeum, które może poszczycić się niezwykłymi okazami tutejszej fauny i flory. Czeka tu na Ciebie aż pięć sal wystawienniczych o łącznej powierzchni 900 m kw. – w tym wystawy etnograficzna i geologiczna.
  3. Dąb Wolinian – we wschodniej części rezerwatu ścisłego im. prof., Adama Wodziczki rośnie liczący od 450 do nawet 750 lat dąb. Przed wichurą w 2010 roku mierzył 23 m wysokości i 510 cm obwodu pnia.

Wolin dla aktywnych

Chcesz spędzić urlop na wyspie Wolin? Wśród jej atrakcji, które doceniają aktywni turyści, jest bogata sieć szlaków rowerowych i pieszych. Najsłynniejsze trasy dla miłośników jednośladów to m.in. czerwony Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego, zielony Szlak Leśny Przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie oraz niebieski Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Dostępne są także dwa odcinki międzynarodowych szlaków rowerowych R-10 i R-66. Dla pieszych wędrowców przygotowane zostały szlaki turystyczne. Są one doskonale opisane zwłaszcza na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.