Świnoujście


Miasto Świnoujście to niezwykle ciekawy punkt turystyczny na mapie nie tylko samej Polski, lecz całej Europy Środkowej. Przede wszystkim jest to jedyna miejscowość w Polsce, która jest położona na archipelagu, a konkretnie na obszarze 44 wysp! Miasto dzieli się na dzielnicę turystyczną oraz mieszkalną. Do Świnoujścia dostaniemy się nie tylko samochodem, ale także pociągiem. Można też udać się samolotem do położonego nieopodal, po niemieckiej stronie granicy Heringsdorfu.

Świnoujście w sezonie jest dosłownie oblegane przez turystów z Polski i zagranicy, szczególnie z Niemiec i Skandynawii. Dlaczego tak jest? Powód jest prosty – Świnoujście to miejsce, w którym nie da się nudzić! Aby tego dowieść, przedstawiamy garść ciekawostek o tym mieście. Nasze ciekawostki o Świnoujściu z pewnością zachęcą Cię do odwiedzenia tego malowniczego regionu. Zapraszamy!


Plaża w Świnoujściu

Historia Świnoujścia

Dzieje Świnoujścia są niezwykle bogate i różnorodne. Dzięki odkryciom archeologicznym wiadomo, że pierwsze plemiona pojawiły się w na tym obszarze już ponad 1000 lat p.n.e. Tereny Pomorza zostały zasiedlone przez Słowian w VI-VII wieku po wielkiej wędrówce ludów, natomiast w 967 roku Mieszko I przyłączył ten teren do Polski. Pod panowaniem Bolesława I Chrobrego obszar dzisiejszego Świnoujścia stał się niepodległy. W IX wieku miejsce zyskało sławę jako istotny handlowy punkt na mapie Europy. Stronami w transakcjach byli głównie Słowianie, Niemcy oraz Duńczycy. Na przełomie XII i XIII wieku Pomorze stało się lennem Danii.

W XVII wieku ujście Świny opanowały wojska cesarskie, które zdecydowały się na zwiększenie fortyfikacji w tym obszarze. W 1630 roku wojska szwedzkie wyzwoliły obszar spod panowania wojsk cesarskich, co zakończyło ponad 30-letnią wojnę. Od tego momentu, aż do 1815 roku, teren należał do Szwecji.

Świnoujście powstało natomiast w 1743 roku jako osiedle na północ od wioski Świna. W tym czasie nastąpił bardzo duży rozwój tego obszaru. W 1824 roku miasto oficjalnie stało się kurortem, a w 1895 roku – uzdrowiskiem. W czasach II wojny światowej znajdowała się tu stocznia i baza zaopatrzenia floty wojennej. Miasto zostało niestety w dużym stopniu zniszczone podczas nalotu wojsk alianckich w 1945. Trzy lata później nastąpiła jego obudowa i transformacja na port rybacki. Rząd NRD, na przełomie lat 1950/51, przekazał ujście wody Polsce, wyznaczając na nowo granicę z Niemcami. Dzięki temu dziś nasz kraj może pochwalić się jednym z najbardziej malowniczych regionów wybrzeża Bałtyku.

Jak poruszać się po Świnoujściu?

Część turystyczna, w tym pokoje do wynajęcia przy Promenadzie, znajduje się w zachodniej części Świnoujścia, położonej na wyspie Uznam. Dojazd od strony Polski jeszcze do niedawna wymagał przeprawy promem w Ognicy. Jest to całkowicie bezpłatne, ale z reguły zajmuje bardzo dużo czasu, nawet kilka godzin. 30 czerwca 2023 roku rozwiązano jednak ten problem komunikacyjny. Mianowicie otwarty został tunel, który umożliwia sprawny dojazd do tej nadmorskiej miejscowości. Konstrukcja na stałe połączyła oba brzegi Świnoujścia i , usprawniając w ten sposób codzienną komunikację i zwiększając turystyczną atrakcyjność regionu. Do tego czasu bezpośredni dojazd do turystycznej części Świnoujścia samochodem był możliwy wyłącznie od strony niemieckiej, a to nie dla każdego okazywało się możliwe.

Biorąc pod uwagę specyficzne położenie miasta, najlepiej poruszać się po nim komunikacją miejską lub na rowerze. Dzięki temu uniknie się korków i frustracji związanej ze stratą czasu na dojazdy. Jako ciekawostkę o Świnoujściu możemy dodać, że kurort ma dobrze przystosowaną do potrzeb rowerzystów infrastrukturę. W mieście i okolicy wytyczono wiele tras rowerowych, które umożliwiają przejażdżki w centrum i poza nim np. wzdłuż wybrzeża. Miłośnicy takich aktywności mogą zatem bezproblemowo dotrzeć do najważniejszych punktów turystycznych w okolicy.

Port w Świnoujściu

Leżący nad zachodnim obszarem Morza Bałtyckiego Port w Świnoujściu wraz z Portem w Szczecinie tworzą jeden z największych tego typu zespołów portowych w Europie. W Świnoujściu został wybudowany największy terminal w Polsce, który przyjmuje takie ładunki masowe jak węgiel i rudę dla hut nie tylko na terenie naszego kraju, ale też Czech oraz Słowacji.

W Świnoujskim Porcie znajdują się również terminale do przeładunku wagonów kolejowych i naczep oraz nowoczesny, oddany do użytku w 2015 roku, terminal LNG określany potocznie jako gazoport. Z portu w Świnoujścia regularnie wypływają również statki wycieczkowe do Szwecji i Danii. Dzięki temu polscy turyści w łatwy sposób mogą przedostać się do innych nadbałtyckich krajów, łącząc urlop na polskim wybrzeżu z wycieczkami zagranicznymi.

Wiatrak – symbol Świnoujścia


Wiatrak – symbol Świnoujścia

Na końcu Falochronu Zachodniego przy samym ujściu Świny do Bałtyku znajduje się Stawa Młyny, czyli symbol Świnoujścia. Z Wiatrakiem związane są liczne ciekawostki o Świnoujściu, w tym niesamowita legenda. W tym właśnie miejscu żony czekały na powrót marynarzy, biorących udział w długich rejsach. Ci zwykle wracali wyczerpani i postarzali. Jedna z takich żon, kobieta o imieniu Alicja, była wręcz załamana wyglądem swojego męża. i W wyniku tego płakała w nocy nad morzem. Stary Młynarz, widząc to, nakazał przyjść Alicji z mężem następnego dnia do młyna.

Podczas spotkania Młynarz nakazał marynarzowi okładanie się błotem, kąpanie się w morzu i spacerowanie po wybrzeżu. Następnie poradził mu udanie się do Wiatraka, z którego mąż wyszedł całkowicie odmłodzony. Sekrety jego zabiegów nigdy nie zostały ujawnione, jednak turyści wciąż przyjeżdżają do Świnoujścia, aby korzystać z kąpieli błotnych, spacerować po plaży i kąpać się w morzu!

Promenada historyczna

Historyczna Promenada w Świnoujściu jest sercem tego kurortu. Znajdują się na niej liczne lokale gastronomiczne, kawiarnie, knajpy i sale dyskotekowe, a także tężnia z solanką, która stanowi nową atrakcję. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości tego typu miejsc w Polsce, Promenada w Świnoujściu jest miejscem cichym i zachwycającym aspektami wizualnymi.

Spacerując promenadą historyczną, z pewnością docenimy atmosferę tworzoną przez ciąg wykwintnych willi. Na całej jej długości zauważymy liczne małe sceny przeznaczone dla ulicznych artystów. Miasto zadbało również o dostęp w tych miejscach do prądu np. w celu podłączenia sprzętu muzycznego. Tym samym w sezonie spotkamy wielu muzyków, którzy współtworzą klimat tego miejsca i umilają czas spacerowiczom.

Promenada Zdrowia

W Świnoujściu znajdziemy też drugą promenadę, która została wybudowana na przełomie lat 2019/20 roku. W ramach ciekawostki o Świnoujściu możemy dodać, że łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 20 milionów złotych! Widać jednak świetne wykorzystanie tych środków. Promenada Zdrowia składa się z trzech „dróg”, przeznaczonych dla: pieszych, rolkarzy i rowerzystów. Została ona nagrodzona tytułem najlepiej zagospodarowanej przestrzeni w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Promenada, zgodnie ze swoją nazwą, ma promować aktywność fizyczną. W związku z tym wyróżnia się swoją infrastrukturą. Znajdziemy tu siłownię plenerową, place zabaw, a także park rekreacyjny. Możemy również zajrzeć do darmowej palmiarni z ogrodami tematycznymi, w której poznamy wiele ciekawostek o znajdujących się tam roślinach. Taki obiekt to doskonała przestrzeń do aktywnego spędzania czasu całymi rodzinami.

Plaża w Świnoujściu

Świnoujście może się pochwalić najdłuższą i najszerszą plażą w kraju, nazywaną przez niektórych „polskim Miami”. Szerokość w niektórych miejscach sięga nawet 200 metrów. Jest ona w stanie pomieścić nawet 400 tysięcy osób jednocześnie. Warto również wspomnieć, że ze względu na niską głębokość wód i niemieszania się ich z zimną głębinową wodą - ze względu na północno-wschodnie wiatry – jest to plaża o najcieplejszych wodach w całej Polsce!

Certyfikat błękitnej fali świadczy o czystości tego miejsca. Szerokie wydmy, woda po horyzont i łagodne zmiany wysokości zostaną niewątpliwie docenione przez wszystkich turystów odwiedzających Świnoujście i szukających najlepszego miejsca na wypoczynek nad morzem. Warto przy tym wspomnieć, że plażowicze mogą też korzystać z bogatej oferty sportów wodnych. Warunki panujące na „polskim Miami” sprzyjają miłośnikom żeglarstwa, surfingu czy nurkowania.

Latarnia Morska w Świnoujściu

Mało kto wie, dlatego warto przytoczyć to w ramach ciekawostki o Świnoujściu, że latarnia morska w tym mieście przez pewien czas była najwyższą tego typu budowlą na świecie! Obiekt został oddany do użytku 1 grudnia 1857 roku, a chociaż od tamtej pory powstały już wyższe latarnie, to ta ze Świnoujścia pozostaje najwyższą na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a także światowym liderem konstrukcji wybudowanych w całości z cegły. I właśnie dlatego latarnia morska stanowi obowiązkowy punkt w każdym planie zwiedzania Świnoujścia! Obiekt nie tylko ma znaczenie historyczne i handlowe, ale przede wszystkim pozwala cieszyć oczy widokiem na Bałtyk. Taka panorama z pewnością zachwyci każdego turystę.

Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Gerharda

Fortyfikacje w Świnoujściu mają niezwykle bogatą historię, która sięga XVII wieku. Na samym początku broniły one przed Szwedami, następnie przechodziły z rąk Prusów do Francuzów, aby w końcu odgrywać rolę nowoczesnej artylerii w trakcie II Wojny Światowej. Zwiedzanie trzech zachowanych z spośród czterech wybudowanych tu fortów to bez wątpienia gratka dla pasjonatów historycznych ciekawostek.

  • Fort Anioła, który znajduje się na terenie Parku Zdrojowego, przyjmuje formę rotundy z trzema piętrami, która jest otoczona wałem ziemnym. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu obiektu do Zamku Świętego Anioła znajdującego się w Rzymie. W środku znajdują się wyjątkowe ekspozycje m.in. Sala Wikingów, upamiętniająca jednych z pierwszych osadników terenów, na których dziś znajduje się Świnoujście.
  • Fort Zachodni z kolei miał chronić przed wejściem do portu w Świnoujściu. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany w związku ze stacjonowaniem w nim różnych wojsk. Z pewnością jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy fan militariów – liczne armaty oraz bomby robią niesamowite wrażenie!
  • Fort Gerharda jest kolejnym z trzech fortów, które wchodzą w skład Twierdzy Świnoujście. Najciekawszą atrakcją w tym miejscu jest zdecydowanie szkolenie wojskowe, które prowadzi instruktor w charakterze pruskiego wojskowego o nieco zadziornym stosunku do zwiedzających. Zwiedzający podczas zabawy przechodzą przez próby, w którym muszą udowodnić, że nadają się do wojska. Nie ma się jednak czego bać, gdyż praktycznie każdemu udaje się je zaliczyć.

Park Zdrojowy w Świnoujściu

Pisząc o największych ciekawostkach turystycznych tego miasta, nie można nie wspomnieć o Parku Zdrojowym w Świnoujściu, który uwodzi swoim urokiem i pozwala na odprężenie podczas prozdrowotnego spaceru. Ma 40 hektarów powierzchni, a na jego terenie występuje wiele rodzajów drzew, które liczą nawet ponad 150 lat. Spotkamy się w nim z wieloma kamiennymi rzeźbami takimi jak np. Telesfor. Park Zdrojowy należy do zabytków województwa zachodniopomorskiego i świetnie nadaje się na aktywne odprężenie w formie długich spacerów – z dala od zgiełku tłocznego miasta. Warto wspomnieć, że dobre oświetlenie parku pozwala na zwiedzanie nawet w nocy. W parku znajdą się również nietypowe ławeczki wykonane z przewróconych pni.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu to kolejny wart odwiedzenia obiekt w regionie, który oferuje unikalne spojrzenie na historię rybołówstwa na polskim wybrzeżu. Zbiory muzealne obejmują zarówno tradycyjne narzędzia połowowe, jak i nowoczesne technologie stosowane w tej branży współcześnie. To miejsce, które z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników rybactwa, ale także każdego turystę, który pragnie bliżej poznać profesję wielu mieszkańców tego regionu. Poza tym należy wspomnieć, że w muzeum mile widziani są zarówno dorośli, jak i dzieci, dla których przygotowane zostały specjalne atrakcje.

Tętniący życiem rynek miejski

Rynek w Świnoujściu to serce miasta, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i targi lokalnych produktów. Jest to miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy mogą tu poczuć prawdziwy klimat nadmorskiego kurortu. Spacerując po rynku, można odkryć wiele ciekawych zakątków. Warta zobaczenia jest miejska architektura czy też fontanna. Kameralne uliczki sprzyjają spacerowaniu, a lokalne sklepiki pozwalają na zakup nadmorskich pamiątek.

Ciekawostki o lokalnej kuchni

Świnoujście to nie tylko malownicze wybrzeże Morza Bałtyckiego i bogaty historycznie region Polski, ale także obszar o zróżnicowanej ofercie gastronomicznej, która zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. W licznych restauracjach można spróbować świeżych ryb prosto z Bałtyku. Śledzie, dorsze czy flądry to tylko kilka przykładowych propozycji. Warto przy tym wspomnieć, że unikalne zasolenie morza sprawia, że wybierać można zarówno spośród gatunków słodko-, jak i słonowodnych. Nie brakuje przy tym również tradycyjnych potraw kuchni polskiej, w tym rozgrzewających zup i dań mięsnych. Takie lokalne specjały to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Wakacje dla aktywnych i szukających wyciszenia

Świnoujście to idealne miejsce dla osób aktywnych, oferujące szeroką gamę sportów wodnych i tras rowerowych. Miasto jest doskonale przystosowane do potrzeb miłośników aktywnego wypoczynku, zapewniając wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dla tych, którzy szukają spokoju i relaksu, Świnoujście również ma wiele do zaoferowania. Piękne plaże oraz liczne tereny zielone sprzyjają wyciszeniu. Uzdrowiskowy charakter miasta pozwala na pełen relaks i regenerację sił w otoczeniu natury.

Świnoujście to bez wątpienia region dla każdego!