Okolica Świnoujścia – gdzie warto się wybrać?

Turyści, którzy planują dłuższy pobyt w Świnoujściu lub chcą poznać jak najlepiej województwo zachodniopomorskie, mogą poszukać ciekawych atrakcji również poza tym nadmorskim kurortem. W jego okolicy znajduje się wiele interesujących miast, które warto odwiedzić podczas urlopu. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na spędzenie czasu w województwie zachodniopomorskim.

Świnoujście to miasto położone na trzech dużych wyspach – Uznam, Wolin i Karsibór – oraz kilkudziesięciu mniejszych. Znajduje się w najbardziej wysuniętym na północny zachód krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami, nad Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Jego najbliższa okolica obfituje w turystyczne atrakcje. Najciekawsze miejsca po krajowej stronie to:

  • Miasto Wolin warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na Skansen Słowian i Wikingów, gdzie można dosłownie przenieść się do średniowiecza. Znajdują się tam rekonstrukcje chat oraz budynków rzemieślniczych z przełomu IX i X wieku. Repliki przedmiotów codziennego użytku i strojów z tamtego okresu, pozwalają w ciekawy sposób zapoznać się z historią. Corocznie, na początku sierpnia, odbywa się tam Festiwal Słowian i Wikingów.
  • Odwiedzając położone zaledwie godzinę drogi samochodem od Świnoujścia Międzyzdroje, warto zobaczyć tamtejsze Oceanarium. W obiekcie o powierzchni ponad 3000 m2 można na własne oczy zobaczyć świat podwodnej flory i fauny.
  • W Wapnicy znajdziemy z kolei niezwykle uroczy zbiornik o rzadko spotykanym kolorze wody, od którego nazwano go Jeziorem Turkusowym. Położona obok Piaskowa Góra zapewnia wyjątkowe widoki na jezioro. W okolicy znajduje się duży bar i plac zabaw, jak również duży parking.

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie


Szczecin

  • Oddalone 50 km od Świnoujścia małe miasteczko Kamień Pomorski skrywa w sobie wiele atrakcji, przede wszystkim historycznych – jest to bowiem jedno z najstarszych miast na Zachodnim Pomorzu. Polecamy również odwiedzenie Katedry Kamieńskiej, Nadmorskiego parku kolejek i miniatur, czy Dworek von Kleista.
  • Na wyspie Wolin znajduje się także Woliński Park Narodowy. Został utworzony w 1960 roku, a kilka lat później uwzględniono w nim wody morskie, co czyni go jedynym parkiem wodnym w Polsce. Niesamowita różnorodność krajobrazu przyciąga każdego roku tysiące turystów. W Wolińskim Parku Narodowym znajduje się również Muzeum.
  • Wybierając się do Świnoujścia na odpoczynek na dłuższy czas, warto także udać się na stały ląd. Największe miasto w okolicy, Szczecin, oferuje ogromną liczbę atrakcji m.in. Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich, Filharmonię oraz wiele innych!
Świnoujście - Ahlbeck - Heringsdorf, czyli połączone kurorty nadmorskie

Warto przypomnieć, że najbliższa okolica Świnoujścia to granica z Niemcami. Nawet spacerując czy jadąc promenadą możemy „przedostać” się do naszych zachodnich sąsiadów. Oczywiście, granica jest oznaczona, jednak nikt nie będzie sprawdzał naszych dokumentów, a jedyne po czym zauważymy, że znaleźliśmy się w Niemczech… to słup pomalowany w barwach niemieckiej flagi.

Do Niemiec dostaniemy się pieszo i rowerem, poruszając się plażą lub promenadą ponadto samochodem, pociągiem lub statkiem wycieczkowym wypływającym ze Świnoujścia. Będąc w tym mieście, warto zdecydować się na taką wyprawę ze względu na ciekawe atrakcje po stronie niemieckiej.

Cesarskie kurorty w Ahlbeck

Ahlbeck to pierwsza miejscowość po stronie Niemiec od strony Świnoujścia. Nie bez powodu określana jest jako „cesarski kurort”. Na wypoczynek udawali się tutaj bowiem liczni władcy oraz elita ówczesnego Starego Kontynentu. Na uwagę zasługuje na pewno drewniane molo o długości 280 metrów wybudowane w XIX wieku – jest to najstarsza tego typu konstrukcja w całych Niemczech. Warto wspomnieć, że wejście na molo jest bezpłatne. W Ahlbeck możesz udać się również do domu kultury z czasów NRD Haus der Erholung, jak również na plażę o długości czterech kilometrów. Obowiązkowym punktem na mapie atrakcji w tym miejscu jest także mały, niepozorny namiot znajdujący się przy niemieckiej granicy, w którym znajduje się 110 niesamowitych rzeźb z piasku przedstawiające liczne postacie mitycznych bogów i legendarnych demonów występujących w licznych kulturach świata.

Ahlbeck


Heringsdorf

Heringsdorf obok Świnoujścia

Kolejnym wartym odwiedzenia miasteczkiem po stronie niemieckiej, którego najbliższa okolica to Świnoujście, jest bez wątpienia Heringsdorf. Na uwagę w tym miejscu zasługuje zdecydowanie bajkowa architektura z uroczymi domkami. Do jednych z nich należy willa Oechsler z niesamowitymi zdobieniami, w której znajdują się luksusowe butiki. Największą atrakcją tego miasta jest jednak potężne drewniane molo o długości 508 roku, które zostało wzniesione na koniec XIX wieku. W okolicy tej niesamowitej konstrukcji znajduje się również Muzeum Muszli.