10 miejsc nad polskim morzem, które warto odwiedzić

  1. Stawa Młyny w Świnoujściu
  2. Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach
  3. Woliński Park Narodowy
  4. Kościół w Trzęsaczu
  5. Plaża w Pustkowie
  6. Latarnia morska w Niechorzu
  7. Molo w Kołobrzegu
  8. Klif w Łukęcinie
  9. Latarnia morska Kikut
  10. Kawcza Góra

Stawa Młyny w Świnoujściu

Najpiękniejsze miejsca nad polskim morzem to nie tylko zjawiskowe plaże z delikatnym piaskiem. To także pocztówkowe symbole, takie jak Stawa Młyny w Świnoujściu. Ten biały, mierzący 10 metrów znak nawigacyjny w kształcie wiatraka jest związany z miastem od 1873 roku. Wspaniale prezentuje się o każdej porze dnia i stanowi idealne tło dla sesji zdjęciowych. Co ciekawe, z miejscem tym wiąże się legenda o młynarzu, którzy znalazł sposób na odmładzanie powracających z morza marynarzy…

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

Kolejne ciekawe miejsce w Polsce nad morzem to bez wątpienia Międzyzdroje. Miasto położone na wyspie Wolin przyciąga co roku nie tylko tłumy turystów, ale też gwiazdy filmu i telewizji. Odbywa się tu w wakacje Festiwal Gwiazd, a w chodniku w centrum wmurowane są odciski dłoni największych polskich aktorek i aktorów.

Woliński Park Narodowy 

Ciekawe miejsca nad morzem mogą też wiązać się z typową dla wybrzeża przyrodą. Najlepszym sposobem na jej obserwację jest wizyta w Wolińskim parku Narodowym. Na terenie niemal 11 tys. hektarów znajdziesz jeziora i rzeki, niziny i pagórki, bagna oraz piaszczyste plaże, a także tysiące gatunków roślin i ponad 2300 ptaków.

Kościół w Trzęsaczu

Symboliczne już miejsca w Polsce nad morzem to w przypadku zachodniego wybrzeża Bałtyku m.in. Trzęsacz. Znany jest nie tylko jako miejscowość wypoczynkowa z pięknymi plażami, ale też przykład na niszczycielską siłę morza. Stojące na wysokim klifie pozostałości kościoła z czerwonej cegły z roku na rok „zjadane” są przez podmywającą ląd wodę.

Kościół w Trzęsaczu

Plaża w Pustkowie

Podczas wymieniania najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem nie powinno zabraknąć dzikiej plaży w Pustkowie. Nazwa tej wioski nie jest przypadkowa – poza sezonem letnim mieszka tu zaledwie ok. 120 osób! Nawet latem, gdy przyjeżdżają turyści, okolica jest bardzo spokojna, a na niezniszczonych ręką ludzką plażach można wypoczywać w ciszy.

Latarnia morska w Niechorzu

Ciekawe miejsca nad morzem to z pewnością także latarnie morskie. Jednym z najpiękniejszych przykładów nie tylko na wybrzeżu zachodnim, ale w ogóle nad Bałtykiem, jest ta w Niechorzu. Dostojna, wysoka na 45 m i zachwycającą pruską architekturą z XIX wieku stanowi punkt orientacyjny mieszkańców i wielką atrakcję turystyczną. 

Molo w Kołobrzegu

Szukasz najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem w zachodniej części wybrzeża? Wybierz się na spacer na molo w Kołobrzegu. To najdłuższa żelbetowa konstrukcja w kraju – mierzy 220 m długości i 9 m szerokości. Szczególnie pięknie prezentuje się po zmroku, gdy wzdłuż barierek rozbłyskuje klimatyczne oświetlenie. To idealnie miejsce na obserwację zachodu słońca.

Molo w Kołobrzegu

Klif w Łukęcinie

Interesują Cię piękne i dzikie miejsca w Polsce nad morzem? Spodoba Ci się w Łukęcinie. Tamtejszy klif leży na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej między wioskami Pobierowo i Łukęcin. To doskonały wybór na spacer wzdłuż morza lub lasem i podziwianie krajobrazów z niepozornej ławeczki ustawionej w najbardziej widokowym punkcie. Spokój i cisza gwarantowane, zabierz jednak prowiant i wodę, ponieważ na miejscu nie ma infrastruktury turystycznej.

Latarnia morska Kikut

Kolejne ciekawe miejsce nad morzem w zachodniej części wybrzeża to latarnia morska Kikut. Położona na wyspie Wolin nieopodal wioski wypoczynkowej Wisełka stanowi częsty punkt wycieczkowy. Nic dziwnego – dzięki usytuowaniu na wysokim wzniesieniu obiekt ten jest uważany za najwyższą latarnię morską w Polsce. Można dotrzeć tu szlakami pieszymi przez prowadzącymi przez przyjemny las.

Kawcza Góra

Poszukiwacza romantycznych miejsc nad polskim morzem powinni wybrać się na Kawczą Górę niedaleko Międzyzdrojów. Z plaży można się na nią wspiąć po drewnianych schodach, podziwiając jednocześnie widoki na wodę. Rozpościera się stąd naprawdę niesamowita panorama Zatoki Pomorskiej. Na samej Kawczej Górze poprowadzone są piesze i rowerowe szlaki turystyczne, dlatego po zdobyciu tego niewysokiego wzniesienia można wybrać się także na spacer.